A preschool where you would like to go

Photo gallery

Partners and EU projects

Modern dance in the jungle

18.07. – 22.07.2022

Summer camp 18.7.2022 - 22.7.2022

For children aged 3 to 7 years

Lecturer: Bc. Tereza Jirovcová, DiS

Dance trip around the world - modern dance

Zveme Vás na taneční putování světem s choreografkou Terezou Jirovcovou. Děti se mohou těšit na mnoho míst po světě, kterébudeme tanečně navštěvovat. Každá kultura má své pestré, tradiční a zajímavé pohyby, které ztvárníme v moderním tanci. Putováníbudeme kreslit i do mapy světa, kterou si s dětmi vytvoříme hned na začátku campu. Camp zakončíme taneční ukázkou choreografií zputování pro rodiče. Sama Tereza tančila po světě na mnoho místech a chtěla by dětem předat své zkušenosti z tanečních cest.

 

REGISTRATION HERE

The camp is in MuŠka Kindergarten, Edisonova 27/21, Prague 10 - Petrovice. Meeting of kids is at 8:00 to 8:15. Picking kids up is from 16:00 to 17:45. Outdoor activities will take place in the garden of the MuŠka kindergarten and around the MuŠka near the Hostivař Park.

 

 

In case of further questions about the afternoon courses in the MuŠka preschool, please write to info@muskaskolka.cz or contact the coordinator Katka on tel.: 777 474 050.


Vision: „To raise children to art love at an early age“

The aim of our preschool: „To educate children in the field of art in a loving and joyful environment full of support, encouragement and understanding“

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasít. V pořádku